Mine Tezer

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Lisans ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans mezunuyum. Bilgi Teknolojileri sektöründeki 20 yıllık kariyerimde iş ve teknoloji yazılımları üzerine danışmanlık; satış, pazarlama, operasyon yönetimi ve proje yönetimi alanlarında üst düzey yönetici olarak görev yaptım. Halen teknoloji şirketleri, girişimciler, startuplar ve kurumsal firmalara yönelik iş danışmanı (şirket kültürü, değer analizi ve yaratımı, iş süreçleri analizi, yönetimi ve iyileştirilmesi, müşteri odaklı ve hedef bazlı yönetim), girişimci mentoru (ayrıca şirketlerde girişimci bireyler ve takımlar üzerine çalışmalar), öğrenim deneyimi tasarımcısı ve kişisel liderlik uzmanı olarak (bireysel/kurumsal liderlik ve kurumlarda liderlik gelişimi alanlarında) çalışmaktayım.

İş hayatım boyunca kişisel gelişim ve liderlik, etkili iletişim teknikleri, stres yönetimi, müzakere becerileri, satış psikolojisi ve satış yönetimi alanlarında birçok eğitimler aldım, çalıştığım firmalarda satış ve danışmanlık ekiplerine eğitimler verdim. İnsan beyni, psikoloji ve liderlik gelişimi konularına olan  merakım  sayesinde hayat yolum “koçluk” mesleği ile kesişti. Erickson Coaching International Koçluk Okulundan Profesyonel Koçluk Sertifikası sahibiyim ve bundan önce Uluslararası Transaksiyonel Analiz Derneğinin Uluslararası Transaksiyonel Analist Diploma Programı’nı tamamladım. İş hayatımın yanı sıra sosyal sorumluluk projelerinde görev alıyor ve seminerler veriyorum.

KARİYER YOLCULUĞUM

1997 yılı başında akademik çalışmalarımı tamamlayıp mezun olduktan sonra Anadolu Honda’da Üretim Planlama ve Kontrol Mühendisi olarak göreve başladım, ardından bilişim teknolojileri sektöründe kariyer yolculuğum devam etti. Bu sektördeki 20 yıllık çalışma hayatım boyunca sektörün önde gelen firmalarında iş yazılımı danışmanlığı, proje yönetimi, satış ve pazarlama yönetimi alanlarında üst düzey yönetici olarak görev yaptım.

Psikoloji, sinir bilimi (neuroscience) ve bilişsel bilim (cognitive science), kişisel liderlik, koçluk ve transaksiyonel analiz konularıyla ilgileniyorum. İş hayatımın yanı sıra sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak görev alıyor, konuşmalar yapıyor ve seminerler veriyorum. İTÜ Mezunlar Derneği (İTÜMD), Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED), TurkishWIN ve ARYA Kadın Yatırım Platformu üyesiyim. Gönüllü olarak yer aldığım projeler arasında TurkishWIN genç liderler mentorluğu, ARYA Kadın Girişimci mentorluğu, İTÜ ve Boğaziçi öğrencileri mentorluk-koçluk çalışmaları, TED-ICF Kariyer Koçluğu, ICF-BizBizze Derneği Girişimci Koçluğu projeleri yer alıyor. Ayrıca Haziran 2018’den beri İTÜ Çekirdek’te Girişimci Mentoru ve Erken Aşama Kuluçka Merkezi Giriş Jüri üyesi olarak görev yapıyorum.

SERTİFİKA PROGRAMLARIM

International Erickson Coaching School, Solution Focused Coaching Certificate Program, İstanbul, 2013

President and Founder: Marilyn Atkinson, PCC, Industrial Psychologist

International Center for Developmental TA, Developmental TA by Julie Hay, Istanbul, 2010-2011

Julie Hay: Founder and current chairperson of Institute of Developmental Transactional Analysis

Transactional Analysis Association, TA 101, İstanbul, June 2010

Founder and President: Fatma Torun Reid, Family-Couple-Adolesence Therapist

Okan University, 4 Dimensional Coaching Certificate Program by Çağlar Çabuk, İstanbul, 2009

Çağlar Çabuk: Founder of 4th Dimension Coaching Academy

PROFESYONEL İŞ EĞİTİMLERİM

Contract Management in IT Sector – Zerumax

The Psychology of Selling – The Inner Game of Selling – PDR-Brian Tracy International

Sales Strategy Workshop – Infomentis – Oracle Partners Program

Situational Service Approach – Yes Consulting

Negotiation Skills – Eczacıbaşı Holding HR Dept.

Management of Stress – Eczacıbaşı Holding HR Dept.

Efficient Communication Skills – Eczacıbaşı Holding HR Dept.

Training of Trainers – Eczacıbaşı Holding HR Dept.

Fundamental Sales Techniques -Yön Consulting