Eğitmenlik

“İnsana hiçbir şey öğretilemez, ancak öğrenmek istediğini kendi içinde bulmasına yardım edilebilir.” – Galileo Galilei

Rönesans’ın bilimsel devrimine büyük katkıda bulunan bilim insanı Galileo Galilei “gözlemsel astronominin babası”, “modern fiziğin babası” ve “bilimin babası” gibi isimlerle anılıyor. Bu ünlü bilim insanının yüzlerce yıl önce keşfettiği deneyimsel öğrenme kavramı artık günümüz yaşamının bir parçası haline geldi.

Teknolojinin gelişimi ve web tabanlı uygulamaların eğitim alanında da yaygınlaşması, eğitim ve öğrenim metotlarında da ciddi bir değişim dönüşümü gerekli kılmaya başladı. Anlatarak,  göstererek, zorlayarak, zorunlu kılarak birilerine bir şey öğretmeye çalışmak yerini bizzat yaparak ve bu sayede deneyimleyerek öğrenmeye bırakıyor.

Benim bu alana merakım koçluk eğitimlerim boyunca ve sonrasında bizzat koçluğu deneyimlerken, insan davranışlarını daha derinden inceleyip anlamaya çalışırken oluştu. İnsan beyninin, sorulan sorulara karşılıksız kalmayıp bir düşünme/cevap arama ve bulma sürecini tetiklemesi çok etkileyiciydi.

Yüzlerce saatlik koçluk ve mentorluk görüşmelerinden edindiğim deneyimler, bu alandaki metodolojileri araştırıp incelemek ve uygulamaya geçirmek; insan beyni, zihin ve sinir bilimine ilişkin merakım ile liderlik sanatının özündeki prensipler beni alışılagelmiş metotların ötesinde eğitimler tasarlamaya yöneltti. Sonrasında “eğitim tasarımcılığı” ve daha da ötesinde “öğrenim deneyimi tasarımcılığı” doğdu. MT Deneyim Okulu atölyeler serisinin kapsamını da bu şekilde tasarlanmış ve tasarlanmaya da devam eden atölyeler oluşturuyor.

Eğitmenlik hizmetim hakkında detaylı bilgi almak ister misiniz?