Blog

İçimizdeki Hazinelere Yolculuk

Bugünden Geleceğe Güvenle ve Umutla – G10

Gelecek Vadeden Bir Girişimci Olun – VI

Çalışma ekibi ve insan kaynağı konusuna bu hafta da devam ediyoruz.

Eğer işinizi büyütmek istiyorsanız, üzerinde en çok duracağınız konu doğru ekibi oluşturmak ve şirkete doğru insanları almak. Burada kriterleriniz arasında çalışkanlık, çözüm odaklılık, işi sahiplenebilmek, işlerinde ilerlemeye ve yüksek performans göstermeye eğilimli olmak gibi maddeler mutlaka olmalı. Tabi bir de olumlu, neşeli ve birlikte çalışılması kolay insanları işe almak istersiniz, çünkü onlarla birlikte çok mesai harcayacaksınız 🙂

Ekip oluştururken iyi bir denge kurabilmek, zorlu konular arasında yer alıyor. Bir yandan ekip üyelerinin herkesle uyumlu insanlar olmasını istersiniz, diğer yandan da birbirine benzeyen “evetçiler” istemezsiniz. Harika bir ekip kuracaksanız, daima çeşitli profillerden ve herhangi bir meydan okumaya karşı farklı dünya görüşleri ortaya koyabilen bireylerin karışımından oluşan bir ekip kurmaya özen gösterin. Böylelikle iş hayatının tüm mevsimlerinden donanımlı bir şekilde ve kolayca yüz akıyla geçip gidebilirsiniz. Yoksa, patron gibi düşünen, konuşan, bakan insanlardan oluşan bir koro oluşturmanın kimseye bir faydası yok. Bunun yerine, bahsettiğim çeşitliliğe katkıda bulunacak insanları arayın.

O zaman bu noktada sorulacak kritik sorumuz şöyle olmalı:

“Harika insanları nasıl çekebilir ve onlara ilham vererek nasıl elde tutabilirim?”

Bu soruyu sorduktan sonra ilk meydan okumanız doğru insanları bulmak ve işe almaktır. İkinci ve genellikle daha büyük bir meydan okuma ise bireyleri tek tek ele alıp gerekli her şeyi yapabilecek, dünya klasında bir ekip haline dönüştürmektir. Bunun için hem sizin hem de çalışanların motivasyonları bir başka önemli konudur. Motivasyon olmadığı takdirde herhangi bir konuda ilerlemeniz mümkün değildir. Motivasyon konusu deyince ilk akla gelen ise üç önemli faktördür:

Takdir     –     Ödül     –     Güçlendirme

Takdir – Takdir deyince (hatta yukarıdaki üçlüyü sayınca) kulağa yapılması çok kolay bir eylem gibi gelebilirler, ama işin aslının öyle olmadığını artık hepimiz biliyoruz. Yoksa bu konulara bu kadar eğilinmez; koçluk çalışmaları, liderlik gelişimi ve ekip gelişimi konuları her zamankinden daha fazla gündemlerde olmazdı. Bu nedenle öncelikle ekibinizdeki veya şirketinizdeki/işinizdeki bireylerle etkili bir iletişim kurmaya özen göstermelisiniz. Ancak o zaman onları içtenlikle takdir edebilirsiniz (edebilirsiniz). Çünkü herkes basmakalıp, ezbere, içten olmayan sözlerin farkına varır ve arkasındaki samimiyetsizliği görür. Böyle bir duruma düşmemek için bireylere ilgi gösterip, her bir kişiye zaman ayırmanız ve özel bir bağ kurmanız gerekir.

Ödüller – Motivasyonu önemli ölçüde etkileyen bir unsurdur. Alışılagelmiş ödüllerin dışında, özenle düşünülmüş ve kişilerin çalışıp çaba sarfetmesine değecek, benlik saygılarını yüceltip yükseltecek düzeyde ödüller tasarlamak, sandığınızdan çok daha fazla size ve işinize değer katacaktır. İçtenlikle hazırlanmış ödüller, çalışanların işe katkısını arttırıp işi çok daha fazla sahiplenmelerini sağlayacaktır.

Güçlendirme – iş performansında süreklilik sağlayacak bir güçlendirme programı için düzenli bir şekilde motivasyonu arttıracak, iletişimi güçlü kılacak çalışmalar planlanmalıdır.

Gördüğünüz gibi, insana değer vermenin geri dönüşü çok yüksek ve etkileri çok derin. Mevkiler, sorumluluklar arttıkça ve ekipler büyüdükçe yöneticilerin, takım liderlerinin operasyonel işler ve kontrol faaliyetlerinden çok, işin insani boyutuyla ilgilenmeleri gerekir.

Bu haftaki yazımı ve ekip oluşturma konusunu Charles Schwab’ın bana çok anlamlı gelen sözüyle noktalamak istiyorum:

Haftaya Çarşamba, listemize kaldığımız yerden devam etmek üzere, görüşünceye kadar sağlıklı kalın, takipte kalın.

Sevgilerimle,