Blog

İçimizdeki Hazinelere Yolculuk

Bugünden Geleceğe Güvenle ve Umutla – G11

 

Bu yazı dizimizin 7. haftasında oldukça kritik bir konuya, listemizin 4. Sırasında yer alan “Harika Bir Ürün/Hizmet Önerin!” maddesine odaklanacağız. Bugüne kadar üzerinde durduğumuz konular, girişimcinin kendini tanıması, hedeflerinin ve gerekçelerinin farkına varıp iş planını hazırlaması ve bu hedefleri başarıyla gerçekleştirebilmek için doğru ekibi oluşturabilmesi gibi işin temelini oluşturmaya yönelik konulardı. Bugün ise, bu temel üzerinde, müşterilerimize sunacağımız ürün ve hizmetlere bakış açımızı irdeleyeceğiz.

Harika bir ürün ve hizmet için öncelikle odaklanacağınız konu, ortaya koymak istediğiniz fayda ve sunacağınız değerlerdir. Kimlerin, hangi ihtiyaçlarına yönelik bir değer üreteceğinize çok iyi karar vermeli ve bunu detaylıca araştırıp irdelemelisiniz. Bunun için şu 4 maddeye bakmakta fayda var:

1- Ürünün Kendisi (Jenerik Ürün): Bu, müşterinizin sunduğunuz teklif ile ilgili olarak ne aldığıdır. Mesela bir bisiklet satın alırsınız, böylece istediğinizde hem spor yapmış hem de bir yerden bir yere ulaşım ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Bu noktada müşterinizin mutlu olabilmesi için, ürün ve/veya hizmetinizin temel fonksiyonunu yerine getirmesi gerekir.

2- Beklenen/Umulan Ürün: Kullanmakta olduğunuz reklam-iletişim araçları vasıtasıyla (broşürler, tanıtım dokümanları ve diğer satış malzemeleri) müşterilerinizde ve/veya hedef kitlenizde oluşturduğunuz beklenti ve izlenimler, gördüğüne göre beklediği şeylerdir. Doğru beklentilenlerin oluşturulabilmesi için, hedef kitle ve müşterilerle sürekli iletişim halinde olmaya özen gösterilmelidir.

3- Arttırılmış Ürün: İşte bu nokta, müşterilerinizin beklentilerini aşmanız gereken noktadır. Harika ürün ve hizmetler, müşterilere umduklarından fazlasını verir. Bu nedenle, bir çok farklı yoldan yaratıcılığınızı kullanarak, ekibinizle beyin fırtınaları yaparak, kendinizi farklılaştırmak için çaba göstermelisiniz.

4- Potansiyel Ürün: Bu aşama, ürününüzün optimum düzeyde geliştirildiğinde sahip olması gereken veya ulaşabileceği maksimum potansiyelle ilgilidir. Bunu sınırlayabilen ancak ve ancak hayal gücünüzdür, kendi kısıtlamalarınızdır. Göreviniz, işiniz, odağınız, müşterileri mutlu edecek yeni ve daha iyi yollar bulmaktır.

Müşterilerinizi mutlu kılmak için yol haritası

Yukarıda dört maddeyi genel hatlarıyla özetledikten sonra, müşterilerinizi mutlu kılmak için nereden başlayacağınıza bakalım şimdi: Herşeyden önce, işlevini başarıyla yerine getiren jenerik bir ürüne sahip olmalısınız. Sonra da bu ürünün, müşteri beklentilerini aşan bir hale nasıl getirilebileceğine odaklanmalısınız. Bu yolda size, hedefleriniz, iş planı çalışmalarınız ve değerleriniz çok yardımcı olacaktır.

Bundan sonraki adım ise, müşteri beklentilerini aşacak “arttırılmış ürün” konseptini ürün ve hizmetlerinizde ortaya koyabilmeniz. Burada müşteri tecrübesini ilerletecek inovasyonlar aracılığıyla ilerici bir tarz geliştirmeniz ve ek bir takım eylemler planlamanız yerinde olur.

Tüm bu geliştirme çalışmaları, size bir süre rekabet avantajı sağlayacaktır. Ancak er ya da geç herkes benzer şeyleri, hatta aynı şeyleri yapmaya başlayacaktır. Nitekim pazarınızı incelediğinizde bunu kolaylıkla görebilirsiniz. Bu nedenle eklediğinz özellikler ve fikirler “beklenen ürün” kategorisine girecektir. O zaman yapmanız gereken, yeni özellikler ve fikirler için ürünün potansiyel rezervlerinde kazı yapmaya devam edin. Asla sabit kalmayın. Zaten “Gelecek Vadeden Bir Girişimci” olabilmek, “Gelecek Vadeden Bir Şirket” yaratıp bunu büyütebilmek için sürekli üzerinde çalışmanız gereken konu, mevcut ürün ve hizmetlerinizi nasıl zenginleştirip, nasıl daha da iyiye dönüştüreceğinizdir.

Her ne kadar, buraya kadar hep ürün özelliklerine, sunulan faydalara ve değer önerilerine odaklanmış olsak da, eğer biz bunları doğru yöntemlerle ve uygun bir iletişim diliyle hedef kitlemize anlatmazsak, yine bir noktadan sonra tıkanıp kalacağız ve ilerleme kaydedemeyeceğiz. O nedenle tüm bu konuları irdelerken, kendimize sormamız gereken kritik bir soru daha var:

“Hangi tutumlar müşteriyi cezbetmekte işe yarar ve biz ne yapmakta, hangi konularda iyiyiz?”

Bu soruyla bu haftaki yazımızı toparlamış olayım ve sizi haftaya kadar üzerinde düşünmeye davet edeyim.

Gelecek Çarşamba, yazımıza kaldığımız yerden devam etmek üzere, görüşünceye kadar sağlıklı kalın, takipte kalın.

Sevgilerimle,