Blog

İçimizdeki Hazinelere Yolculuk

Bugünden Geleceğe, Güvenle ve Umutla – G7

Gelecek Vadeden Bir Girişimci Olun – III

Kendi kendinize ve ekibinize liderlik etmeniz kadar önemli olan bir diğer konu da etkili bir iş planınızın olması. “Gelecek Vadeden Bir Şirketi” kurup ilerletmenin ve büyütmenin olmazsa olmazlar listesinin ikinci maddesi, “Harika bir iş planı geliştirin!” maddesidir.

Anlaşılır, açık ve net planlara, amaçlara sahip insanlar ve işletmeler daima daha fazla şey başarırlar. Çünkü etkili planlarda sinerji vardır. Bu planlar, ekibin içindeki herkesin aynı şeyi başarma konusunda odaklı olmasını sağlar; girişimciye de, ekibini yolda tutması/tutabilmesi konusunda yardımcı olur. Başarı, odaklanmaya ve yoğunlaşmış çabaya bağlıdır. İyi bir iş planı da bu odağı sağlar.

Ancak burada dikkat edilmesi ve ayırdedilmesi gereken bir nokta var. O da yukarıda söylenenlerden şöyle anlaşılmaması gerektiği: İşin başında bir tane iyi bir iş planı yapalım ve yol boyunca bu planla devam edelim. Hayır, söylemek istediğim bu değil.

Başlangıçta yapılan versiyon 1.0 planıdır. İlerledikçe planlama süreci de devam eder ve her seferinde, deneyimlerden elde edilen verilerle bu plan revize edilerek, yaşayan bir plan haline getirilir. Çünkü, pazar sistematiği dinamizm içerir, siz planınızın çıktısını alırken, dışarda biçok şey değişmiştir.

İşte bu dinamizm ve belirsizliklerden ötürü iş planınızın değiştirilebilir, duruma uydurulabilir, yaşayan bir doküman olması gerekir. Bunu yapabilmenizin en güzel yolu da, ekibinizden mümkün olan herkesin aktif katılımını sağlayabilmenizdir. İş planınız böylelikle size bazı kilit üstünlükler sağlar:

– Yapmaya çalıştığınız şeyi ve neden önemli olduğunu açıkça ortaya koyacaktır. İlerlerken planı geliştirmeniz ve hassaslaştırmanız için bu açıklık hayati önem taşır.

– Stratejinizi tek bir bütün halinde toplamış olursunuz. Güçlü yanlarınızı, kar üretme fırsatınızı ve şirketinizi rakiplere karşı nasıl konumlandıracağınızı ayrıntılandıracaktır. Tüm bu bilgiler, gelecekte daha iyi kararlar alabilmeniz için somut bir platform oluşturacaktır.

İş planınız olmadıkça yatırımcı veya finansman çekmekte zorlanabilirsiniz. İş planınız olduğunda ise bakılan en önemli kriterler “Kar üretmek için ölçeklenebilirlik” ve sunmakta olduğunuz değerleri, faydayı doğru anlatabilmenizdir. Yatırımcılar, özgünlüğünüz ve know-how’ınızla, fikri mülkiyet haklarınızla yakından ilgilenirler.

Harika şirketler müşterilerinin hayatlarında olumlu farklar yaratmak için vardır. Birçok şirket, kendi maliyet merkezlerini kar merkezlerine dönüştürerek büyük ticari başarılar kazanmıştır. Eğer çarpıcı çekirdek üstünlüklere sahipseniz, bu da sizin için bir seçenek olabilir.

Kritik sorularda biri:

“Misyonunuz tam olarak ne ve müşterileriniz için tam olarak ne yapmaya çalışıyorsunuz?”

—————————————

Haftaya  Çarşamba kaldığımız yerden devam. Görüşünceye kadar sağlıklı kalın, takipte kalın.

Sevgilerimle,