Blog

İçimizdeki Hazinelere Yolculuk

Bugünden Geleceğe, Güvenle ve Umutla – G8

Gelecek Vadeden Bir Girişimci Olun – IV

Harika bir iş planı geliştirin!” maddesine bu hafta da kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yazının devamına geçmeden önce ünlü yazar Napoleon Hill’in bir sözünü hatırlatmak isterim:

“Başarısızlığın en büyük nedeni, işe yaramayan mevcut planların yerine yeni planları oluşturamama yeteneksizliğidir.”

Bu sözü ilk okuduğunuzda, insana biraz ağır gelebilir. Ama gerçekte, gerek girişimcilik yolunda gerekse ticaretin tüm ölçeklerinde stratejik düşünmeye ve sistemli, planlı, programlı bir şekilde gitmeye özen göstermemek, bir kere planlayıp sonra üzerine düşmemek gibi yanlış adımlar atmak, işin tıkanmasına neden olur. Bu nedenle aşağıda bir iş planını oluşturan önemli unsurları alt alta listelerken, hangi maddelerin üzerinde durulması gerektiğini de belirteceğim.

İyi Bir İş Planının Olmazsa Olmazları

 

Sağlam ve değerli bir iş planının bileşenleri oldukça iyi bilinen olgulardan oluşur. Yol boyunca planın kapsamının, ürününüzün veya hizmetlerinizin özelliklerine göre küçük farklılıklar gösterip aldığınız geri bildirimlerle değişmesi elbette kaçınılmazdır. Ama aşağıdaki temel başlıklar iyi bir iş planının olmazsa olmazlarıdır:

1- Temel Özet

2- Çerçeve – Yaptığınızı neden yapıyorsunuz?

3- Amaçlar – Büyüme Hedefleri (1-5 Yıl)

4- Pazar Analizi ve Kar Fırsatı

5- Üretim – Ürünleri nasıl oluşturacaksınız?

6- Pazarlama – Nasıl müşteri edineceksiniz?

7- Ekip – Bir araya getirdiğiniz kişilerin nitelikleri

8- Finansal Projeksiyonlar

9- Sahip olduğunuz fikri mülkiyetler ve gerekli yatırımcılar

İş planınızı geliştirmek; sizin için çok güçlü bir zihinsel aktivite olacak ve zihninizi keskinleştirecektir. Böylece sizi olası senaryolar ve olması gerekenler konusunda spesifik olmaya zorlayacaktır. Herşeyi iyice düşünmeye çalışırken yaptığınız beyin cimnastiği aynı zamanda size para tasarrufu sağlayacak ve başarılı olma yolunda  elinizi kuvvetlendirecektir.

Planı hazırlarken en çok sıkıntı yaşanan kısım rakamlarla ilgilidir. Bu nedenle yapmanız gereken en kritik işlerden biri, iş planınızı geliştirirken doğru ölçüm kriterlerini belirlemektir. Planınızın dengesi, bu kilit rakamları gelecekte arttırabilmek için tüm stratejileri tartışmak üzerine kurulu olmalıdır. Çünkü bazen, bir kilit ölçüm kriterini geliştirmekle ilgili şirket genelinde gösterilen bir çaba, şirketinizi daha iyiye doğru dönüştürecektir. Bir iş planı geliştirip, üzerinde akılcıl bir şekilde çalışıp kafa yorduğunuzda, kendinizi bu kritik değerleri elde etmenin mümkün olduğu bir yere koyarsınız.

Bu Soruları Sorun Kendinize!

Napoleon Hill’in yukarıda yazılı sözüne istinaden, burada şu kritik soruların sorulması konusuna da değinmek isterim:

– Stratejimiz nedir? Müşterileri çekmek ve değer verdikleri şeyi yapmak için ne yapacağız?

– Hangi sonuçları elde etmeye çalışıyoruz? Sonuçlarımızı ölçmek için hassas kriterlerimiz ne olacak?

– Müşterilerimiz neye değer veriyor ve biz bunu mevcut seçeneklerden daha iyi bir şekilde nasıl verebiliriz?

Bu soruları soruyor olmak, zaten dinamik bir ortamda pazar sürekli değişim içindeyken, sizi yolda tutacak. Bu sayede iş planınızda gerekli değişiklikleri yapabilecek, adım adım değişime ayak uydurabilir, hatta onun önüne geçebilir hale geleceksiniz. Belli dönemlerde kanvas çalışmalarını yapmak da iş planınızı gözden geçirip gerekli revizyonları yapmanızı kolaylaştıracak.

Tüm bu çalışmaları yaparken ekibiniz rolü de çok büyük olacak. Sizin liderlik vasıflarınız, ekibinizden verim alabilmenize, hedeflerinize giden yolda, hep birlikte aynı coşku ve tutkuyla, gerekli değişim dönüşümleri yapabilmenize fayda sağlayacak.

Bu bölümü sonlandırırken önemli görüp buraya eklemek istediğim ve ekip olarak sormanız gereken bir diğer soru da:

“Karları ve satışları arttırmak için planımız nedir? Bunun daha iyi bir yolu var mıdır?”

sorusu. Doğru cevaplara ulaşabilmek için doğru soruları sormamız çok değerli.

Haftaya  Çarşamba kaldığımız yerden devam. Görüşünceye kadar sağlıklı kalın, takipte kalın.

Sevgilerimle,