Blog

İçimizdeki Hazinelere Yolculuk

Bugünden Geleceğe Güvenle ve Umutla – G9

Gelecek Vadeden Bir Girişimci Olun-V

İnsan kaynağı, bir şirketin en büyük zenginliği. Ancak bir o kadar da pahalı bir varlık ve ne yazık ki bu kaynaktan yeterince iyi faydalanılamıyor. Zaten fark yaratıp başarılı olan firmalar, markalar ve işletmeler bu değerin farkına varanlar arasından çıkıyor. Aslında bu sayede fark yaratmış oluyorlar. Başarılı olan girişimleri, büyük firmaları ve markaları inceleyin; sizler de göreceksiniz.

Böyle bir giriş yapmamın sebebini merak ediyorsanız, hemen söylüyorum: Gelecek vadeden bir girişimci olmak ve gelecek vadeden bir şirket kurabilmek için 7 maddelik listemizin üçüncü maddesi – “Harika bir ekip oluşturun!”. Bu hafta ve gelecek hafta bu önemli madde üzerine odaklanacağım.

Bir girişimci, bir yönetici veya bir takım lideri için en değerli kaynak olan “kendi ekibinden nasıl faydalanabileceğini bilmesi” kritik bir konu ve aynı zamanda da en kritik sorundur! Eğer herkesi, her zaman işini en iyi şekilde yapmaya motive edebilirseniz, harika bir iş ve harika bir şirket yaratacaksınız demektir. Peki ama nasıl?

Harika Bir Ekip İle Girişimcilikten Şirket Liderliğine

Bu iş sanıldığı gibi ekibinizdeki/şirketinizdeki süper starların en iyi performansı gösterebilmeleri anlamına gelmez. Çünkü her zincir, en zayıf halkası kadar güçlüdür. Mesele, güçlü ve kaliteli bir ekip kurup, doğru insanlarla çalışmak olduğu kadar, ikincil olarak arkadaki gölge verim düşürücüye de odaklanabilmektir: Bir şekilde istihdam ettiğiniz veya edeceğiniz ortalama düzeydeki çalışanlarda mevcut ÖRTÜLÜ potansiyelin önünü açacak yollar bulmayı ve teşvikler sunmayı ihmal etmemelisiniz!

Harika bir ekip oluşturmak ve insan denklemini doğru kurmak, buradaki en zorlu meydan okumadır. İstekli insanlardan oluşan bir ekip kuramadıkça büyümenizin kendi sınırlayıcı faktörü olursunuz. Yaptığınız işlerin bir kısmını yapmaya istekli çalışanlar olduğunda “girişimci olmaktan“, “şirket lideri” olmaya çok hızlı bir geçiş yaparsınız 🙂

Peki, o zaman şimdi de “harika insan” tanımına bakalım. Harika insanları nasıl tanımlarsınız?

– Harika insanlar ekip oyuncusudur – işin/işletmenin/kuruluşun toplam amaçlarına katkıda bulunmak için birlikte iyi çalışırlar.

– Harika insanlar, kimin kredi toplayacağından çok, doğru olanı yapmakla ilgilidir.

– Harika insanlar sonuç odaklıdır, yani, faydaya çözüme odaklı.

– Harika insanlar sorumluluk kabul eder ve hesap verebilirliği memnuniyetle karşılar.

– Harika insanlar, kendilerine güvenirler. İyi seçimler yaparlar. İşinizde çalışmak da onların yaptığı bir seçim olduğu için, işletmenizin/girişiminizin/şirketinizin harika bir yer olduğuna inanırlar. Bu da yetmez, daha da harika bir hale getirmek için adanmışlardır.

Doğru Kişiyi İşe Almak

Doğru insanları işe almak harika bir ekip oluşturmanın başlangıç noktasıdır. Bunu her zaman insan kaynakları uzmanları da, bu işlerde tecrübeli ustalar da söyler. Buna ilişkin zamanında biraz araştırma yapmıştım ve işe yarayan sihirli bir formül olan “Üç Yasası-The Law of Three”yi sizlerle de paylaşayım. Belki bunu biliyorsunuz ve uyguluyorsunuz. (Bunu uyguluyorsanız görüş ve yorumlarınızı merak ediyorum, lütfen bana yazın😊)

“Üç Yasası – The Law of Three”:

1- Doğru kişiyi bulduğunuzdan emin olmak için en az üç kişiyle görüşün.

2- En çok beğendiğiniz adayla en az üç kez görüşün.

3- İlgili kişiyle en az üç farklı lokasyonda görüşün.

4- Her bir görüşme günün üç farklı zaman diliminde olsun.

5- Finale kalan adayı ise ekibinizden üç farklı kişiyle görüştürün. Böylece sizin kaçırdığınız detayları başkaları yakalayabilir.

6- Eğer yapabiliyorsanız, bu kişinin geçmişte birlikte çalıştığı veya bu kişinin onun için çalıştığı en az üç kişiyle görüşün.

Yukarıdaki listeden benim favorim üç tane: Birinci, dördüncü ve beşinci.

———————-

Ekip oluşturma, birlikte çalışacağımız doğru kişileri bulup onlarla aramızda uzun vadeli iletişim kurma ve işbirliğine yatırım yapma konusunu çok önemsiyorum. O nedenle bu konuya birkaç hafta ayırabilirim. Bugünlük bu kadar diyelim 🙂

O zaman haftaya kaldığımız yerden devam etmek üzere, görüşünceye kadar sağlıklı kalın, takipte kalın.

Sevgilerimle,